Szampony do włosów - co zawierają?

składniki szamponów do włosówskładniki szamponów do włosówPierwotnie używano do mycia włosów mydła. Jednak nie sprawdzało się ono zbyt dobrze.

Po takiej kąpieli włosy były szorstkie, matowe i trudne do rozczesania. Na szczęście rozwój kosmetologii zaowocował wynalezieniem szamponów do włosów.

 

 

Szampony do włosów oparte są na specjalnej formule, dobranej tak,  aby skutecznie oczyszczać powierzchnię włosów. Podczas mycia z włosów usuwane jest z nich sebum, pot, złuszczone,  martwe komórki skóry głowy i włosów, resztki kosmetyków używanych do stylizacji fryzury oraz zanieczyszczenia.

 

Oczyszczające działanie szamponów oparte jest na stosowaniu detergentów. Zwykle łączy się z sobą kilka detergentów, aby osiągnąć wymagany efekt. Dodatkowo większość szamponów wzbogaconych jest składnikami  pielęgnującymi i upiększającymi włosy.

 

Podstawowe składniki szamponu do włosów to:

 

Detergenty

Ich rolą jest usuwanie brudu, resztek środków do stylizacji, sebum oraz martwych, złuszczonych komórek. Jednym z najczęściej stosowanych detergentów jest Laurylosiarczan sodu, czyli Sodium Lauryl Sulfate (SLS).  Często używa się również laurylosiarczanu amonu lublaurylosiarczanu trietanoloaminy (TEA). Mają one działanie myjące, pieniące i odtłuszczające. Szampony przeznaczone do włosów tłustych zwykle zawierają więcej tych składników.

 

Środki pieniące

Są to składniki, które sprawiają, że szampon się pieni. W rzeczywistości wytwarzanie piany to raczej psychologiczna potrzeba klientów, ponieważ piana nie ma właściwości czyszczących.

 

Odżywki

Po usunięciu nadmiaru sebum za pomocą detergentów włosy mogą być szorstkie. Przeciwdziałają temu szampony typu „2 w 1”, czyli produkty będące połączeniem szamponu i odżywki. Dzięki dodaniu do szamponu odżywek, włosy stają się miękkie i gładkie. Jedną z najczęściej stosowanych substancji odżywczych są silikony, czyli lekkie, oleiste, bezbarwne substancje. Przywierają one do włosów i wygładzają łuskę, nadając fryzurze zdrowy, lśniący wygląd. Jednakże stosowanie silikonów w odżywkach budzi wiele sprzeciwów. Głównym zarzutem jest to, że silikony dają tylko iluzoryczny efekt poprawienia kondycji włosów, a w rzeczywistości tylko „oblepiają” włos i utrudniają przenikanie składników odżywczych w głąb jego struktury, ponadto obciążają włosy. Na szczęście coraz częściej można spotkać szampony z wyraźną informację na etykiecie „nie zawiera silikonów”.

 

Zagęszczacze

Nadają szamponom gęstości. Można je określić jako kolejny składnik „psychologiczny”, wprowadzony do formuły szamponu, na skutek spostrzeżeni ,  że konsumenci częściej sięgają po gęste szampony, postrzegając je jako lepsze.

 

Zmętniacze

Wpływają naa estetykę szamponu. Sprawiają, że ciecz traci przezroczyste zabarwienie i staje się nieprzejrzysta.

 

Zapachy

Wzbogacają szampon o przyjemną woń.

 

Konserwanty

Chronią produkt przed rozwojem grzybów i bakterii, jednocześnie przedłużając  jego termin przydatności do użytku.

Specjalne dodatki

Składniki zapewniające dodatkowe, oprócz oczyszczania, korzyści z używania szamponu. Często są to kompleksy witaminowe oraz zioła. Największy wpływ na zdrowie włosów mają witaminy A i E oraz B5 i B6. Ekstrakty z ziół dobierane są w zależności od koloru i rodzaju włosów. Do tłustych włosów polecane są jałowiec i pokrzywa, a do suchych lipa, soja lub lawenda. Wyciąg z orzecha włoskiego dedykowany jest brunetkom, a dla blondynek najlepszy będzie łagodny rumianek.