Przegląd zabiegów antycellulitowych

zabiegi antycellulitowezabiegi antycellulitoweCellulit czyli lipodystrofia, potocznie zwana „pomarańczową skórką”, powstaje na skutek nieprawidłowego rozmieszczenia tkanki tłuszczowej i zmian budowy tkanki łącznej. Nie jest chorobą, ale stanowi poważny defekt estetyczny, wyjątkowo dokuczliwy latem, gdy chcemy wyeksponować ciało w seksownym stroju kąpielowym. Wg statystyk z dolegliwością tą boryka się aż 95 % kobiet. Cellulit dotyka nawet szczupłe i młode kobiety.

Masaż i drenaż, czyli zmniejszenie obrzęku

Dobre efekty dają masaże ręczne, zwłaszcza manualny drenaż limfatyczny. Ten rodzaj masażu został opracowany we Francji w latach 30 XX wieku. Drenaż limfatyczny jest podstawą wszystkich manualnych i aparaturowych zabiegów antycellulitowych. Naczynia limfatyczne mają zdolność otwierania się i zamykania, umożliwiając lub blokując przepływ limfy. Zabiegi oparte na drenażu określonych partii ciała służą pobudzeniu pracy naczyń limfatycznych i zwiększeniu przepływu płynów. Usprawnienie cyrkulacji limfy pozwala pozbyć się nadmiaru wody z newralgicznych okolic ciała[i].

Trudno sobie wyobrazić terapię cellulitu bez zabiegów drenażu. „Poruszenie” limfy jest absolutnie niezbędne, zwłaszcza na początku terapii. Zataczanie delikatnych, miejscowych okręgów na węzłach chłonnych, przy zachowaniu regularnego, rytmicznego ruchu drenującego, prowadzi do pobudzenia pracy układu limfatycznego. Rezultaty masażu są niestety tymczasowe. Aby utrzymać efekty terapii, należy wykonywać zabiegi przypominające przynajmniej raz w miesiącu[ii].

Masaż pneumatyczny

Ten rodzaj masażu stosuje się w celu poprawy krążenia żylnego i limfatycznego. Podczas zabiegu pacjent ubiera specjalne „nadmuchiwane” rękawy lub spodnie. W tym specyficznym stroju znajdują się odpowiednio względem siebie ułożone komory, które w trakcie zabiegu wypełniane są powietrzem. Wdmuchiwanie i wydmuchiwanie powierza pozwala na rytmiczne uciskanie wybranych partii ciała.

Vacuum, czyli metoda próżniowa

Zastosowanie tej techniki masażu pozwala na zwiększenie przepływu krwi w masowanym obszarze. W przeciwieństwie do tradycyjnego masażu pobudzanie tkanek następuje nie przez ucisk, ale dzięki sile podciśnienia, które pozwala usunąć z tkanek nagromadzone płyny[iii]. Zabieg ten pomaga również pozbyć się toksyn z organizmu. Próżniowa metoda jest jedną z nielicznych metod dopuszczonych przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (Food and Drug Administration, FDA) do leczenia cellulitu[iv]. Najprostszą, a zarazem najbardziej skuteczną odmianą masażu próżniowego jest „bańka chińska”.

Endermologia

Jest to masaż wykonywany przez nowoczesne urządzenie, w którym zastosowano zasadę podciśnienia. Aparat składa się z główki do masażu i komputera wytwarzającego próżnię. Głowica do masażu lekko wsysa fałd skóry i masuje go za pomocą ruchomych, wibrujących walców. Do osiągnięcia pozytywnego efektu konieczna jest seria zabiegów. Endermologia wspomaga też modelowanie sylwetki.

Terapia ciepło/zimno

Celem kuracji jest pobudzenie krążenia żylnego i limfatycznego. Metoda polega na oddziaływaniu na ciało za pomocą wysokiej temperatury osiągniętej dzięki promieniom podczerwonym (ok. 50°C) na przemian z temperaturą zimną (od -60°C do -80°C).

Jonoforeza

Jonoforeza służy głębokiemu odżywieniu tkanek, co może być pomocne w leczeniu cellulitu. Jonoforezę wykonuje się przy użyciu aparatów wykorzystujących prądy elektryczne do wprowadzenia soli mineralnych bezpośrednio do organizmu.

Karboksyterapia

W trakcie tego zabiegu dwutlenek węgla (CO2) jest wstrzykiwany za pomocą specjalnego aparatu pod skórę. Zadaniem dwutlenku węgla jest rozbicie tkanki tłuszczowej i usprawnienie mikrokrążenia. Jest to możliwe, ponieważ dwutlenek węgla rozszerza naczynia krwionośne, zwiększając przepływ krwi i usprawniając krążenie. Terapia z wykorzystaniem CO2 ma długą tradycję. Kąpiele w wodzie nasyconej dwutlenkiem węgla przepisywali swoim pacjentom francuscy kardiologowie już w latach 30 XX wieku. W latach 90 XX wieku opracowano technikę podskórnego aplikowania CO2.

Mezoterapia

Mezoterapia polega na wstrzykiwaniu małych dawek substancji leczniczej bezpośrednio w miejsca zmienione chorobowo. Jest to metoda od lat wykorzystywana w medycynie, obecnie przeżywa swój tryumfalny „come back”. Koktajle do mezoterapii oparte są na bazie kofeiny, l‑karnityny, rutyny, wyciągu z karczochów i innych substancji aktywnych. Składniki dobiera się w zależności od postaci cellulitu. Gotowy preparat wstrzykiwany jest na głębokość od 4 mm do 1 cm pod powierzchnię skóry. Zastrzyki nie są bolesne, ponieważ do ich wykonania używa się ultracienkich igieł. W przypadku pacjentów nadwrażliwych można zastosować znieczulenie miejscowe.

Liczba zabiegów, niezbędnych do uzyskania widocznej poprawy, zależna jest od stopnia zaawansowania zmian. Minimalna zalecana ilość powtórzeń to 4-6 zabiegów, przeprowadzanych w odstępie 1-2 tygodni. Bezpośrednio po zabiegu może wystąpić zaczerwienienie, obrzęk, zsinienie, nadwrażliwość lub ból w ostrzykniętym obszarze ciała. Efekty uboczne ustępują zazwyczaj w ciągu tygodnia.

Fale radiowe

W terapii cellulitu połączonego z utratą jędrności skóry wykorzystuje się fale radiowe jednobiegunowe (np. Termage) lub wielobiegunowe (np. Carismed Kontur RF) o wysokiej częstotliwości. Podczas emisji fal radiowych komórki stymulowane są do regeneracji. Zabieg z zastosowaniem fal radiowych sprzyja produkcji nowego kolagenu. W efekcie otrzymujemy wzmocnioną, ujędrnioną i lepiej napiętą skórę. W wielu urządzeniach fale radiowe wspomagane są terapią podczerwienią lub masażem próżniowym, np. VelaShape.

Liposukcja

Liposukcja nie jest metodą usuwania cellulitu, a jedynie redukcji nadmiaru tkanki tłuszczowej. Istnieją nawet opinie, że liposukcja stosowana w redukcji cellulitu przynosiła mierne efekty, a po jej przeprowadzeniu dochodziło do powiększania się wgłębień[v].

 



[i] Dr med. Thomas Weiss, Najnowsze metody zwalczania cellulitu, Klub Dla Ciebie, Warszawa 2009, s. 73.

[ii] Howard Murad, Precz z cellulitem, Klub Dla Ciebie, Warszawa 2007.

[iii] Dr. med Thomas Weiss, Najnowsze metody zwalczania cellulitu, Klub Dla Ciebie, Warszawa 2009, s. 75-76.

[iv] Howard Murad, Precz z cellulitem, Klub Dla Ciebie, Warszawa 2007.

[v] Barry E. DiBernardo, Jason N. Pozner, Lasers and Non-Surgical Rejuvenation, Elsevier Limited, 2009, s. 139.